Inscenace pašjových her pohledem režiséra Jiřího Pokorného, Slovinsko – Škofja Loka 2015

To, že mají hořičtí doposud výjimečné postavení, jsme si uvědomili při návštěvě pašijového představení ve slovinském městečku Škofja Loka, kdy na vyhrazených sedadlech pro hosty bylo označení Europassion a na našich, pečlivě vybraných, abychom dobře viděli, konkrétně HORICE NA SUMAVE.

Představení samotné se odehrává v ulicích starobylého městečka, kde na čtyřech místech od sebe dostatečně vzdálených (kvůli zvukové izolaci) jsou vybudována hlediště pro celkově cca 3000 diváků. Hrací prostor je rámovaný starými domy, které jsou exteriérově dokonale upraveny tak, že až po skončení představení se odkryjí některé jejich části a vy s údivem zjistíte, že za dokonalou kulisou splývající se skutečným objektem se skrývá např. výloha a vchod do obchůdku, apod.

Zhruba 1000 účinkujících se postupně vystřídá v hracím prostoru, kam přijdou, jsou doneseni (na velkých pódiích) nebo dovezeni koňmi na velkých valnících a odehrají jednotlivé situace pašijového příběhu, který je ale ještě rozšířen o jakýsi didaktický přehled situací od „stvoření světa“. Bohaté kostýmy, velké množství rekvizit, živá jízda, postupně na cca 50 koních, realistické až naturalistické předvádění jednotlivých situací.

Vzhledem k postupnému přecházení, přejíždění herců v konkrétních situacích a postavách vyžaduje inscenace např. „8 Ježíšů“, obrovské množství komparzu a je obdivuhodné, že lze všechny zvládnout (včetně, kostýmů, líčení, koordinace jednotlivých scén), aby vytvořili pro diváky obzvlášť působivý zážitek.

Měli jsme možnost vidět prostory, kde mají zázemí, líčí se. Mluvili jsme s týmem lidí, který tuto náročnou produkci technicky, materiálově, organizačně připravoval, realizoval a zajišťoval. Uvědomovali jsme si, kolik lidí mimo samotného tisíce účinkujících (byli mezi nimi celé třídy žáků z města i okolí), se podílelo na inscenaci organizačně od pořadatelů, osvětlovačů, techniků, realizátorů technických staveb až po metaře, kteří během produkce zajišťovali úklid celého hracího prostoru po koňské jízdě.